Zaostřeno na brigády pro nezletilé

Brigády pro nezletiléNe vždy dětem kapesné stačí a chtějí nebo musejí si přivydělat. Počet brigád a sezónních prací je největší především v době letních prázdnin, což se hodí i studentům, protože jim nastává volno. Takové přivýdělky se většinou realizují formou dohody o provedení práce.
Ale jak je to vůbec s brigádami pro nezletilé? Více se dozvíte v následujícím článku.

V létě se často nabízí brigády jako zástup za dovolenou

Mnozí studenti v létě stráví alespoň nějaký čas na brigádě. Jenomže najít brigádu nemusí být tak jednoduché, jak se zdá. Určitě je doporučováno zajednat si přivýdělek s určitým časovým předstihem, protože v opačném případě by člověk nemusel mít štěstí. Ještě v horší situaci jsou nezletilí studenti (15-18 let), protože o ty je podstatně menší zájem. V některých regionech není dostatek míst ani na trvalý pracovní poměr dospělých, natož tak na brigádu studentů. Studenti si většinou nemohou moc vybírat a ani s výdělkem to není nijak veselé. Příležitosti se objevují například v supermarketech, pekárnách, restauracích, call centrech, v zemědělství při sběru plodu atp. Možnosti stoupají hlavně v době, kdy si pracovníci vybírají dovolenou.

Samozřejmě se objevují i různé podvodné nabídky, a to zejména na internetu. Určitě se nepouštějte do žádné práce, kde platíte poplatky předem! Typickým příkladem jsou inzeráty na domácí práce – plnění obálek, kde nejprve vyžadují zaslání 50 – 150 Kč. V tomto případě určitě nic nevyděláte, ale ještě proděláte.

Brigády pro nezletilé mají svá omezení

V České republice je zakázáno pracovat osobám mladším 15 let a také osobám starším 15 let, pokud dosud neukončili povinnou školní docházku. Je možná pouze pracovní činnost za podmínek dle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti (tzn. umělecká, reklamní, sportovní či kulturní).
Ve smyslu pracovněprávních předpisů je student po dosažení 15. roku věku a současném ukončení povinné školní docházky plně způsobilý k tomu, aby uzavřel pracovně-právní vztah.

V zákoníku práce ale najdeme určitá omezení, kterými je potřeba se řídit. Týká se to například tzv. hmotné odpovědnosti (tj. uzavření dohody o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování) nebo dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů. Obě tyto smlouvy lze s jedincem uzavřít nejdříve až v době dosažení 18 let. Rovněž platí, že zaměstnavatel smí zaměstnávat nezletilé jedince pouze takovými pracemi, které jsou přiměřené jejich rozvoji (tělesnému i rozumovému).

Pokud zaměstnanec ještě nedosáhl 18 let, nesmí pracovat déle než 8 hodin denně. V případě, že je nezletilý ve více pracovně právních vztazích současně, je nutné pracovní dobu sčítat.
A výsledná délka týdenní pracovní doby nesmí ve svém souhrnu překročit 40 hodin. S mladistvými také nemůže být dohodnuta či jim dokonce nařízena práce přesčas nebo práce v noci.

Share in top social networks!

Napsat komentář